• 19. marca 2024 10:52

Pistácie a ich vplyv na zdravie človeka

Byandrea

máj 24, 2023
Pistácie
Pistácie majú typickú zelenkastú farbu. Platí, že čím je plod zelenší, tím je kvalitnejší. Možno ich konzumovať surové alebo pražené. Sú veľmi dobré stráviteľné a majú čerstvú lahodnú chuť. U nás ich poznáme hlavne ako slaný snack, ale spôsoby ich využitia sú omnoho širšie. Sú dobrými prísadami do rôznych jedál a dezertov. Pistácie pochádzajú z oblasti Centrálnej Ázie a Stredného východu. Sú to plody nižšieho stromu zhruba 10 m vysoký a 30 m široký a dobre znášajú nepriaznivé podmienky, dokonca im nevadia ani teplotné rozdiely v rozmedzí od -10 až +48 °C. Vyžadujú si lokality s intenzívnym slnečným žiarením a suchšou pôdou. Jedná sa o suchomilné organizmy. Najviac sa im darí v púštnych oblastiach. Pre zaujímavosť najviac pistácií produkuje Irán v roku 2011 tam vyprodukovali cca 472 tis. ton.

Čo všetko pistácie obsahujú

Pistácie obsahujú množstvo minerálov a zdravých tukov ako sú draslík, proteíny, vitamíny (A, B, E), fosfor, vápnik, zinok, selén a všetky esenciálne aminokyseliny. Ďalej obsahujú veľké množstvo železa a medi. Jedna šálka pistácií obsahuje až 44 % odporúčanej dennej dávky medi, ktorá je nevyhnutná pre zdravé kosti, pri tvorbe červených krviniek a kolagénu, 20 % odporúčanej dennej dávky fosforu a 15 % mangánu. Oriešky ďalej obsahujú fytosteroly, látky redukujúce množstvo LDL cholesterolu v krvi a sú do určitej mieri schopné zabrániť aj vzniku niektorých druhov rakoviny. Skladajú sa z 55 % oleja, 20 % bielkovín a 15 % cukrov, čím sa radia medzi mimoriadne cenné potraviny.

Ako rozoznať kvalitné solené a pražené pistácie:

  • Škrupina pistácií je okrovo hnedá a hladká bez žiadnych výrazných fľakov.
  • Orech musí byť na povrchu aj vo vnútri jasne svetlozelený, na povrchu orieška sa väčšinou nachádza jemná šupka fialovo-hnedej farby.
  • Škrupinka by mala byť pekne pozdĺžne prasknutá. Oriešky, ktoré nie sú veľmi prasknuté sa ťažko otvárajú a vo vnútri nie sú príliš slané, ich chuť je potom fádnejšia.

Pistácie a ich účinky

  • Sú bohaté na vitamíny, vitamín B je dôležitý pre zdravú nervovú sústavu a svalové tkaniny, vitamín A a E pomáhajú pri detoxikácii organizmu.
  • Sú bohaté na horčík, ktorý pomáha absorbovať vápnik.
  • Antioxidanty v pistáciách spomaľujú proces starnutia.
  • Esenciálne amynokyseliny hlavne arginín pomáha zlepšovať imunitný systém a fenylalanín zlepšuje náladu, znižuje bolesť a obmedzuje chuť na jedlo.
  • Fytosteroly v pistáciách zabraňujú vstrebávaniu cholesterolu v črevách.
  • Zvýšená konzumácia pistáciových orieškov Vám pomôže zvýšiť aj príjem vlákniny, ktorá pomáha znížiť riziko vzniku srdcových ochorení a cukrovky.
  • Mangán je dôležitý pri tvorbe kostnej hmoty a pri metabolizme cholesterolu.
  • V pistáciách sa tiež nachádza beta-karotén, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A a podporuje zdravie očí.

Mohlo by Vás zaujímať:

Až donedávna prevládal u väčšiny ľudí názor, že oriešky spôsobujú priberanie. Pistáciové oriešky sú sýte, nie však tučné. To, že obsahujú veľa tukov nie je to isté, že sú tučné. Nie je žiadny dôkaz, že konzumácia orieškov môže viesť k zvýšeniu hmotnosti, ak ich jete v umiernených dávkach. Práve naopak – sú veľmi vhodné napríklad pri diétach, kde si kontrolujete množstvo kalórií. Tým, že sú sýte, uspokoja veľmi rýchlo hlad a majú pritom málo kalórií. Skutočnosťou je, že pri konzumácii orieškov je prejedanie málo pravdepodobné, pretože Vás aj v malom množstve dostatočne zasýtia. Bolo tiež dokázané, že pistácie sú extrémne horľavé, čo je pre mnohých prekvapujúce. Dokonca sa môžu samy od seba vznietiť, preto ich nikdy neskladujte vo veľkom množstve na jednom mieste.