• 19. marca 2024 10:24
Jablko

Sladké, voňavé, šťavnaté … Jablko je jedno z najzdravších druhov ovocia. Aj napriek tomu jeho konzumácia klesá a mnohí uprednostňujú exotické ovocie. Vieme o ňom naozaj všetko?
Jablko je vo výžive poklad. Ak ho budete mať denne na jedálnom lístku, s veľkou pravdepodobnosťou sa vyhnete mnohým chronickým zdravotným problémom. Poďme si niečo povedať o tomto dare prírody.

Jablko obsahuje až trinásť rozličných vitamínov:

A, B1, B2, B6, B12, C, E, K, kyselinu pantoténovú, niacín, biotín, kyselinu listovú a cholín. Prevažná časť týchto vitamínov sa nachádza v šupke alebo priamo pod ňou, preto by sme mali jablka konzumovať neošúpané. Ak si chcete dopriať extradávku jódu, nevyhadzujte ani jadierka – práve v nich je uložený aj tento stopový prvok.

Vitamín A posilňuje imunitný systém

Vitamíny skupiny B pôsobia proti vypadávaniu vlasov, zaručujú peknú pokožku a pomáhajú pri ťažkostiach so spánkom a koncentráciou.
Vitamín C potrebujeme na tvorbu tkaniva, stavbu zubov a kostí. Nedostatok vitamínu C môže viesť k malátnosti a depresiám.
Kyselinu listovú potrebujeme na tvorbu červených krviniek.

Jablká takmer neobsahujú bielkoviny, majú však vysoký obsah vody (až 84%), málo sacharidov a v šupke nepatrné množstvo vody. Mimoriadne bohaté sú na vitamíny a stopové prvky. Jablká majú vysoký obsah draslíka. Jablko obsahuje až 30% vlákniny. Regenerujú a očisťujú organizmus, znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Sú účinné aj pri bolestiach hlavy a závratoch.

Pomáhajú pri hnačke a zápche. Proti hnačke pomáhajú sladké jablká, pri zápche zasa kyslé, ktoré povzbudzujú činnosť čriev. Sú osvedčený, prostriedkom pri ťažkostiach s kĺbmi. Podporujú odolnosť proti chorobám. Jablká pôsobia ako vynikajúca omladzovacia kúra. Zo šupky a dužiny, ktoré chránia jadrovník, sa v ľudskom organizme uvoľňujú látky s liečivým i preventívnym účinkom.

Nie je jablko ako jablko

Obsah vitamínov jablka závisí od viacerých faktorov. Napríklad jabĺčka, ktoré dozreli na slnku, obsahujú viac vitamínu C, ako plody, ktoré dozrievali v tieni. V menších jablkách sa nachádza viac vitamínov, pretože podiel šupky k dužine je vyšší. Rozdiely vidieť aj pri dužine. Podľa odrody jablka je raz žltučká, inokedy biela, raz je chrumkavá a inokedy jemná a priam sa rozpadáva v ústach. Každý, kto nie je odborníkom na jablká, sa môže pri výbere riadiť základným pravidlom: čím je jablko zelenšie, tým trpkejšiu má chuť. Jedinou výnimkou z tohto pravidla sú jablká Golden delicious, ktoré sú lahodne sladké aj napriek zelenej šupke.

Prírodná zubná pasta

Pomoc pri nachladnutí, kašli, chrípke, rýchlejšie liečenie rán či popálenín, to sú neoceniteľné služby vitamínu C, na ktorý sú jablká tiež veľmi bohaté. Jeho obsah však závisí od druhu, zrelosti a kvality skladovania. Jedno stredne veľké jablko má toľko vitamínu C ako napríklad zväzok reďkoviek. Najviac ho obsahujú kyslé jablká. Vďaka vitamínu C dezinfikuje jablko ústnu dutinu. Tu však jeho pozitívny účinok na ústnu dutinu nekončí. Aj vy ste už počuli o „prírodnej zubnej paste“? Táto prezývka patrí jablku oprávnene. Mierne vlákninová štruktúra jablka – nelepivá konzistencia, šťavnatý obsah a chuť urýchľujú tvorbu slín. Jedenie jablka je potom prirodzenou pomôckou na čistenie zubov a ústnej dutiny. Žutie zároveň precvičuje žuvacie svaly a svaly tváre. Neznamená to však, že treba zubné kefky vymeniť za jablká!

Podporuje trávenie

Máte problémy so zápchou? Vyrieši to jablko! Príčinou jeho schopnosti predchádzať zápche a liečiť ju, je zrejme zvláštna kombinácia vlákniny a ovocných kyselín. Ak si dáte jablko jemne podusené, pomôže vám zastaviť hnačku. Postará sa o to pektín, ktorý brzdí rozvoj škodlivých mikroorganizmov v črevách a zároveň dokáže viazať a odvádzať z tela aj časť nebezpečných ťažkých kovov. Jablká urýchľujú trávenie a prečisťujú organizmus, preto sú vynikajúcou prevenciou proti vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Tým, že podporujú trávenie a vylučovanie škodlivých látok, pomáhajú aj pri problémoch s kĺbmi. Zrejme je to vďaka ovocným kyselinám, antioxidačnému pôsobeniu flavonoidov a schopnosti pektínu zvyšovať vylučovanie. Surové jablká obsahujú veľa tráviacich enzýmov, ktoré sú zase dobrým prostriedkom proti hemoroidom. Pretože jablká zvyšujú vylučovanie moču a znižujú tvorbu kyseliny močovej, sú prospešné aj pri dne a chorých obličkách.

Proti infarktu aj stresu

Deň je vám krátky a strácate nervy? Potom je správny čas na jablko, ktoré priaznivo vplýva na nervový systém a je vhodné aj proti nespavosti. Privoňať k jablkovému koláču alebo k hrnčeku pariaceho sa horúceho jablkového čaju je ako ocitnúť sa na chvíľu v detstve. Jablko má silné aromatické látky a práve vzhľadom na výskumy možno tvrdiť, že jablková koreninová zložka vyvoláva upokojujúce reakcie v organizme, čo následne znižuje krvný tlak a ochraňuje pred infarktom vznikajúcim z úzkosti.

Lahodná aróma by vás preto mala sprevádzať najmä v stresových situáciách. Pred infarktom vás neochráni len vôňa, ale aj denná konzumácia dvoch až troch jabĺk. Vďaka obsahu pektínu znižuje hladinu cholesterolu v krvi a to je prevencia pred kardiovaskulárnymi chorobami. Pektín spolu s dostatočným množstvom vitamínu C je jedným z liečebných prostriedkov proti ateroskleróze. Blahodarný vplyv má aj množstvo minerálnych látok, najmä draslík, horčík, fosfor, vápnik, železo, síra a mangán. Pomerne vysoký obsah draslíka môže napríklad znížiť riziko cievnej mozgovej príhody.

Ani diabetikom nie je tento druh ovocia zakázaný, hoci v jednom plode je asi také množstvo cukru ako v troch kockách repného cukru. Naše odrody jabĺk obsahujú hneď niekoľko významných cukrov – glukózu, fruktózu, sacharózu. Vysoký je najmä obsah fruktózy. Tento jednoduchý cukor sa vstrebáva pomalšie, čím pomáha udržať stálu hladinu cukru v krvi. „Cukrovkári“ by mali preto často zahryznúť do jablka.

Jablko obsahuje viacej ako 100 rôznych chemických látok, pričom všetky sú človeku prospešné, naviac sú ešte zmiešané aj v správnom pomere. Okrem prvotriednych cukrov, bielkovín, vitamínov a minerálnych látok obsahujú jablká tiež zodpovedajúce množstvo vody a rozpustnú vlákninu pektín, naviac ak z nich neurobíte koláč, alebo kompót, obsahujú jablká aj množstvo užitočných enzýmov.

Nadmerné dávky niektorých vitamínov a minerálnych látok môžu byť škodlivé. Nedostatok, alebo nadbytok jódu môže mať škodlivé účinky na štítnu žľazu a môže aj vyvolať aj rakovinu.
Vitamíny A a D sú vo veľkých množstvách jedovaté. Nadbytok vitamínu C môže poškodzovať vitamín B12. Selén môže byť v inom ako stopovom množstve jedovatý. Príliš mnoho zinku môže spôsobiť nedostatok medi. Prílišná \“chemizácia\“ našej stavy môže vyvolať veľa problémov. Hlavný dôraz kladieme na komplexné sacharidy dopĺňané ovocím, obilím, zeleninou a orechmi.

Jablko denne

Podľa posledného výskumu amerických vedcov z Cornell University v New Yorku stačí, aby človek zjedol len jedno jablko denne a väčšina chorôb vrátane rakovinových ochorení má menšiu šancu ohroziť ho. Jablká totiž obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré ničia škodlivé látky spôsobujúce poškodenie buniek a sú príčinou mnohých chorôb.

Zdroj mladosti a krásy

Jablko je od nepamäti symbolom zdravia a krásy. Ľudia ho často považujú za fontánu mladosti, ba i za účinný prostriedok v boji proti starnutiu. A pokiaľ ide o krásu, nebude to až také jednoduché, ale toto ovocie vám určite pomôže zhodiť pár nadbytočných kilogramov. Jablká patria medzi nízkokalorické potraviny. Ich vláknina vyvoláva pocit nasýtenosti, preto sú výborným doplnkom stravy pri redukčných diétach.

Dobré nielen surové

Aj keď najväčší význam pre zdravie má čerstvé jablko, ako pochúťka sa využíva aj upravené. Rýchly jablčný kompót alebo pyré je obľúbenou prílohou i v diétnej kuchyni. Pre jemnú chuť sa jablká pridávajú do ovocných a zeleninových šalátov, ale aj do jedál z mäsa, rýb, hydiny.

V sto gramoch skúmaných vzoriek odrody Červený Delícius našli toľko antioxidantov ako v 1500 -miligramovej tabletke vitamínu C. Jedenie jabĺk výrazne znižuje aj rast rakovinových buniek v hrubom čreve a pečeni. Účinok je takmer priamo úmerný množstvu skonzumovaných jabĺk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *